Na čo sa pripraviť pri investovaní

Investície - ako na to

Cieľom každej investície je výnos, ktorým investor zhodnotí investované prostriedky. Cesty k očakávanému výnosu sú ale rôzne a každý investor si musí zvoliť stratégiu, ktorá mu najviac vyhovuje. Poradíme vám teda, s čím počítať, keď vstupujete do sveta investícií.

Investicie do zlata   Investičné certifikáty   Dlhopisy

Začínajúci investor stojí pred dilemou, ktorú, zjednodušene povedané, určuje trojuholník, na ktorého vrcholoch sú výnos – riziko – likvidita. Čo si pod tým máme predstaviť? Je prakticky nemožné nájsť investíciu s vysokým výnosom, nízkym rizikom a vysokou likviditou zároveň. Skrátka je treba nájsť si oblasť uprostred tohto trojuholníka, ktorá je pre vás najprijateľnejšia, a podľa toho určiť svoju investičnú stratégiu.

Investor vs. špekulant

Mieru akceptácie rizika zistíte spolu s finančným poradcom relatívne ľahko, prostredníctvom investičného dotazníku. Po jeho vyplnení sa dozviete, či ste skôr konzervatívny, progresívny, alebo dynamický investor. Podľa toho vám potom poradca odporučí kam, respektíve do čoho investovať.

Všeobecne platí, že ak ste povahou skôr konzervatívny investor, bude vám vyhovovať, keď nebudete vystavený vysokému riziku. Na druhej strane vysoký nebude ani výnos – pokryje zhruba infláciu. Vaše portfólio sa bude skladať predovšetkým z bankových sporiacich produktov, dlhopisov a z konzervatívnych podielových fondov.

Naopak progresívny investor akceptuje vyššie riziko, takže sa v jeho portfóliu objavujú napríklad akcie a potenciál zhodnotenia je vyšší. Dynamický investor očakáva od svojho portfólia vyšší výnos a je pripravený i na krátkodobý pokles svojej investície s tým, že v dlhodobom horizonte zarobí viac.

Ak investor pripustí neprimerané riziko s vidinou rýchleho zbohatnutia, stáva sa špekulantom. Vidina ľahkého rozmnoženia kapitálu však môže byť vystriedaná citeľnou stratou. V investovaní totiž platí základné pravidlo, že minulé zisky nie sú zárukou ziskov budúcich a predpovedať chovanie trhov v budúcnosti je nemožné.

Základné rady pre začínajúci investorov

  • Zabudnite na emócie. Ak chcete byť úspešní, je treba, aby ste si dokázali vypestovať imunitu voči náladám na trhu. Vďaka tomu dokážete odolať pokušeniu zbaviť sa svojej investície v momente, keď začne prerábať. Nepodliehajte ani panike, ani prehnanej chtivosti a myslite dlhodobo – minimálne na úrovni časového horizontu svojej investície.
  • Vyberte si, do čoho chcete investovať. Svoje prostriedky môžete vložiť prakticky do čohokoľvek. Ponuka je mimoriadne pestrá. Okrem podielových fondov môžete investovať napríklad do zlata, nehnuteľností, dlhopisov, starožitností alebo napríklad komodít. Každá investícia má svoje špecifiká, určitú mieru rizika a je vhodná pre určitý typ investora. Dôležité je tiež zohľadniť dobu, v ktorej chcete prostriedky získané investovaním použiť, a podľa toho vybrať typ investície.
  • Investujte do produktov, ktorým rozumiete. Pre začínajúcich investorov sú najvhodnejšie podielové fondy. Na nich pochopíte, ako funguje trh a postupne môžete svoje portfólio rozširovať. Vždy je lepšie, keď si necháte poradiť a vypočujete si od odborníka na investície, aké sú výhody konkrétnej investície, očakávané výnosy, ale i riziká.
  • Počítajte i s pravidelnými poplatkami. Každá dlhodobá investícia je oslobodená od dane z príjmu, ale i tak nedostanete všetok zisk. Napríklad väčšina fondov má vstupné a výstupné poplatky a ďalšie manažérske poplatky si fondy určujú za správu portfólia. Vždy sa teda zaujímajte i o to, koľko na poplatkoch zaplatíte, a porovnávajte rôzne ponuky.
  • Rozložte portfólio. Pri investovaní nikdy nestavte na jeden produkt, naopak svoje portfólio diverzifikujte. Ak si nie ste istí, spoľahnite sa opäť na odborníka. Podľa vašej miery akceptácie rizika a podľa výšky investovaných čiastok pre vás poradca pripraví také portfólio, ktoré bude najlepšie zodpovedať vášmu profilu i vašim predstavám.
  • Začnite čo najskôr. Neodkladajte investície na dobu, keď budete mať viac prostriedkov. Začnite i s málom a čo najskôr. Čím skôr sa do toho pustíte, tým dlhší čas bude mať vaša investícia na zhodnotenie.
  • Spolupracujte len s preverenými profesionálmi. Vždy sa zaujímajte o to, či je spoločnosť, ktorej prostredníctvom investujete, má všetky patričné povolenia, históriu a ak je to možné aj referencie.

Ako investovať do zlata   Investičné zlato   Investícia do dlhopisov

Potrebujem viac informácií

Vyplňte prosím údaje, obratom vás budeme kontaktovať.

T: + 421 944 207 305
E: kontakt@investicie.eu

Odoslaním formulára súhlasím s použitím osobných údajov

ŽIADOSŤ O ZASLANIE INFORMÁCIÍ O NOVÝCH INVESTIČNÝCH PRÍLEŽITOSTIACH

  • nové investičné príležitosti
  • horúce novinky
  • dôležité oznámenia

Odoslaním emailovej adresy súhlasím s použitím osobných údajov

Klientské centrum
+421 944 207 305
Ponuky spolupráce

Ponuky na propagáciu v médiích zasielajte výhradne na . Inak budú ponuky považované za nevyžádanú poštu.

SLEDUJTE NEPRETRŽITE AKTUÁLNE DIANIE