Kedy investovať do zlata

Kedy investovať do zlata - faktory ovplyvňujúce cenu

Zlato už v minulosti predviedlo niekoľko výrazných a neočakávaných pohybov, ktorých príčinu sa podarilo určiť až s oneskorením a aj to len veľmi približne. Cenu zlata ovplyvňuje predovšetkým týchto 6 faktorov, pričom niektoré z nich pôsobia často aj proti sebe, takže rozhodovanie o správnom načasovaní kúpy či predaja zlata je to zložitejšie. 

Prečítajte si tiež o investičnom zlate

Aké faktory ovplyvňujú cenu zlata

 • Akciové trhy
  • Dalo by sa predpokladať, že vzťah ceny zlata k cenám akcií bude vykazovať rovnaké trendy ako v prípade vzťahu k úrokovým mieram. Vždy to ale neplatí. Výraznejší rast ceny zlata súvisiaci s výrazným poklesom cien akcií sme pozorovali len v necelej polovici prípadov z posledných rokov. Tento ukazovateľ teda nie je možné úplne opomínať, ale nemôžeme sa naň spoliehať stopercentne.​
    
 • Dolár
  • V prípade dolára platí to isté, čo u akcií. A to vrátane množstva prípadov rovnakého vývoja hodnoty dolára a ceny zlata. Väčšina komodít sa chová k rastúcemu doláru naopak.
    
 • ​Globálne udalosti
  • Pravdepodobne sú najvýraznejším faktorom. Všeobecne platí, že v dobách neistoty rastie význam zlata ako relatívne bezpečnej investície. Je však treba počítať s tým, že s počiatkom akejkoľvek krízy cena zlata rýchlo vzrastie, ale po krátkej dobe opäť klesá s tým, ako sa tieto udalosti stávajú zrozumiteľnejšími a ich ďalší vývoj predvídateľnejší.
    
 • Inflácia
  • Príklady z minulosti ukazujú, že zlato často slúži ako poistka proti rastúcej inflácii. Zvyšujúca sa inflácia vzbudzuje vyšší dopyt po zlate, a tým sa zvyšuje i jeho cena.
    
 • Ropa
  • Ak sa cena ropy výrazne pohybuje podľa globálnych udalostí (neistota = rast cien), potom zlato do značnej miery kopíruje pohyb cien ropy. Ako všade, tak i tu sa však objavujú výnimky, takže tento ukazovateľ neplatí úplne výhradne hlavne v dnešnej dobe, keď ropa slúži okrem iného aj ako nástroj boja proti Rusku.
    
 • Úrokové sadzby
  • Tu sa často stáva (nie však vždy), že s rastúcimi sadzbami úrokov cena zlata klesá. Je to dané tým, že vlastníctvo zlata žiadne úroky jeho majiteľom neposkytuje a do centra pozornosti investorov sa tak dostávajú aj iné inštrumenty.

Vyššie uvedené faktory je treba pri investíciách do zlata brať do úvahy. Je potrebné zamyslieť sa aj nad vývojom nákladov na ťažbu zlata. Tie sa momentálne v prepočte na jednu trójsku uncu pohybujú okolo 1200 dolárov, čo je zhruba súčasná cena zlata na svetových burzách. Výraznejší pokles pod túto hranicu tak môže byť skôr krátkodobý, pretože vyvolá pokles ťažby, a tým i ponuky kovu na trhu.

Pozri tiež: Nákup zlata

Kedy investovať do zlata?

Zlato sa tak ako ostatné investičné nástroje pohybuje v ekonomických a s tým súvisiacich investičných cykloch. Keď je nejaký investičný inštrument populárny (akcie, nehnuteľnosti, zlato), rastie jeho hodnota takmer až do nebies. Sú toho plné noviny, investiční poradcovia odporúčajú investície do zlata všetkým a aj nejeden dôchodca štrachá v slamníku, aby vylovil svoje starostlivo strážené úspory a mohol sa tak zviezť na vlne eufórie. Niečo podobné sa dialo pred posledným väčším poklesom zlata v roku 2013.

Toto je takzvaná tretia fáza cyklu. Pre neznalých investorov je najlákavejšia, pre skúsených investorov tá najrizikovejšia – nikdy totiž presne nevieme, kedy skončí a kedy nastane veľký prepad. Po tretej fáze a prepade nastáva prvá fáza cyklu – kríza. Hodnota daného inštrumentu klesla o 30 – 70%, prichádza tvrdé vytriezvenie a všetci od nej dávajú ruky preč. Táto situácia je práve teraz.

Ku zlatu sa nikto neobracia - okrem tých rozumných. Tí totiž vedia, že kríza je jedinečná príležitosť, ako niečo nakúpiť lacno. Tiež vedia, že cykly sa opakujú, a že v dobe budúcej eufórie bude mať ich investícia spravidla mnohonásobne vyššiu hodnotu.

Niekde medzi prvou a treťou fázou sa nachádza fáza číslo dva, keď už došlo na trhu k určitému upokojeniu situácie a prejavujú sa znaky počiatku ďalšieho rastu. To je tiež vhodná doba na investovanie – už síce nenakúpime za tak nízke ceny, na druhú stranu zrejme nebudeme tak dlho čakať na skutočný rast.

Je teda jasné, že investovanie do zlata sa vypláca investorom, ktorí investujú v prvej či druhej fáze cyklu. V priebehu poslednej ekonomickej krízy a najväčšieho poklesu akcií v roku 2007/2008 sa naštartovala tretia fáza zlata, ktorá vrcholila v roku 2013.

A aká je súčasná situácia?

Celkový dopyt po zlate v roku 2014 bol 3923,7 ton zlata. Dopyt po šperkoch sa znížil o 10 % na 2,152.9 ton, ale stále je 5 % nad päťročným priemerom. Investície vzrástli o 2 % na 904,6 ton. Centrálne banky kúpili 477,2 ton, čo je na päťdesiatročnom maxime.

India (druhý najväčší spotrebiteľ hneď za Čínou) v roku 2014 zvýšila import žltého kovu z 662 ton na 940 ton a v roku 2015 by mohol dosiahnuť a prekročiť hranicu 1000 ton. O náklonnosti Indov k zlatu (je tam 22 000 ton) svedčí i to, že do monetizácie sa zapojilo len 15 ton. Podľa prognóz WGC tento rok preskočí India v importe Čínu.

Čínsky nákup zlata sa vlani prepadol oproti predchádzajúcemu roku o štvrtinu. Konkrétny pokles bol z 1176,4 tony na 886,1 tony. Napríklad dopyt po zlatých prútoch spadol o 59 percent, po minciach o 49 percent. Podľa Svetového výboru pre zlato je dôvodom rozsiahla protikorupčná kampaň, ktorú vlani zahájila čínska komunistická strana.

Na druhú stranu čínska ťažba zlata vlani vzrástla o 5,5 percenta (na 452 ton) a Čína tak zostáva najväčším svetovým ťažiarom zlata. Už ôsmy krát za sebou si udržala pozíciu najväčšieho svetového producenta drahého žltého kovu. Ocenenie akcií ťažiarov zlata v Číne sa dostalo na niekoľkoročné maximum.

Medián pomeru ceny a ziskov u firiem Zijin Mining, Shandong Gold Mining, Zhongjin Gold, Chenzhou Mining, JinGuyuan and Shandong Humon Smelting, ktoré predstavujú najväčšie čínske banské spoločnosti, sa zvýšil na 57,4 - za päť rokov najvyššie. Pred rokom činila táto hodnota len 22,1.

Preceňovanie súvisí so všeobecným rastom na trhu. Index CSI300 poskladaný z najväčších spoločností v Šanghaji a Šen-čenu povyskočil za posledný rok o 50 percent. Investori dúfajú v ekonomický stimul. V tomto mesiaci prebehla zmena povinných rezerv bánk v Číne, takže sa do finančného systému dostáva väčšia likvidita.

Znakom toho, že hedgeové fondy nakupujú futures, je výrazné poskočenie cien vzácnych kovov. Na Comexu sa 16. 2. 2015 vyšplhal najobchodovanejší kontrakt – futures na dodanie v apríli – na cenu 1231,50 dolárov za uncu, o 0,4 % nad piatkovou zatváracou cenou. Zlato sa stále obchoduje takmer o 50 dolárov vyššie než na začiatku roku 2015, ale je pravda, že z januárového intra-denného rekordu 1307 dolárov kleslo výrazne.

Situácia, kedy sa vzácne kovy, zlato a striebro takto otočia z klesajúceho do rastúceho momentu, nastáva, keď nakupujú veľkí investori ako hedgeové fondy. Čistá dlhá pozícia v zlate držaná hedgeovými fondmi sa v januári 2015 vyšplhala na 167 393 lotov, v prepočte 16,7 mil. uncí, čo je najviac od roku 2012, keď sa zlato obchodovalo za 1700 dolárov. V minulých týždňoch sa síce nálada zhoršila, súdené podľa dát o pozíciách investorov, ale zdá sa, že šlo len o momentálne zakopnutie.

Čo na záver?

Celosvetové zásoby zlata sú 170 tisíc ton, ktoré si môžeme predstaviť ako kocku s hranou zhruba 21 metrov, ktorá má hodnotu cca 9,6 bilióna dolárov. Pri svojich relatívne malých rozmeroch má teda táto kocka obrovskú hodnotu.

I zlato má v každom portfóliu svoje miesto. Zlato dokáže hrať v našom investičnom portfóliu dôležitú ochrannú úlohu a v určitých situáciách môže zmierniť inak drastické dopady poklesu iných aktív – napríklad akcií. A preto sa musí k investovaniu do zlata  pristupovať rozvážne a so znalosťami jeho špecifík.

Dve odporučenia, ktoré platia pre investovanie do zlata sú:

 • Ak máte v pláne väčšiu investíciu, nekupujte všetko naraz, ale rozložte ju na viacero menších častí v čase – tak sa vyhnete najhoršiemu scenáru, pri ktorom by ste investovali celú čiastku v najhoršej dobe. V ideálnom prípade by ste mali zvoliť kombináciu jednorazového nákupu a postupného ukladania do tohto kovu.
 • Zlato hrá v portfóliu predovšetkým ochrannú funkciu proti neočakávaným poklesom iných aktív a môže vaše úspory ochrániť proti inflácii. Malo by však predstavovať maximálne 20 % hodnoty vášho portfólia.

Potrebujem viac informácií

Vyplňte prosím údaje, obratom vás budeme kontaktovať.

T: + 421 944 207 305
E: kontakt@investicie.eu

Odoslaním formulára súhlasím s použitím osobných údajov

ŽIADOSŤ O ZASLANIE INFORMÁCIÍ O NOVÝCH INVESTIČNÝCH PRÍLEŽITOSTIACH

 • nové investičné príležitosti
 • horúce novinky
 • dôležité oznámenia

Odoslaním emailovej adresy súhlasím s použitím osobných údajov

Klientské centrum
+421 944 207 305
Ponuky spolupráce

Ponuky na propagáciu v médiích zasielajte výhradne na . Inak budú ponuky považované za nevyžádanú poštu.

SLEDUJTE NEPRETRŽITE AKTUÁLNE DIANIE