Investicie do zlata

Investovať do zlata sa vyplatí

Investovať do zlata sa stále vyplatí, pretože z dlhodobého hľadiska je zlato vždy zaujímavá investícia. Za posledných desať rokov cena zlata rástla. O zlate sa hovorí, že je to istá investícia. Investovať do zlata pre vás znamená ochrániť svoj majetok pred infláciou. 

Prečo nakupovať zlato

Zlato je tradičná investícia

Dalo by sa povedať, že zlato je a bude večné. Zlato je jeden z najvzácnejších kovov na svete. Investícia do zlata je z pohľadu kolísavosti jeho hodnoty bezpečná forma investície a má dlhodobý potenciál rastu. Niektorí ľudia o zlate hovoria, že im slúži ako poistka na horšie časy. Prečo? Zlato nečelí úskaliam zrozumiteľnosti jazyka alebo hodnoty. 

Zlato je večné

Zlato nečelí inflácii, politickým otrasom, bankovým intervenciám. Zlato ku všetkým hovorí svojou vlastnou rečou. Bez slovníku, bez slov. Zlato tu bolo v dobách pred priemyselnou revolúciou, pred modernou dobou s internetom a iPadmi. A zlato tu bude i po nás. Zlato bude večné. I preto má zmysel do neho investovať. 

Zlato je investícia do istoty

Zlato má jednu obrovskú výhodu – rozumejú mu asi všetci na svete. V porovnaní s cennými papiermi a peňažnými bankovkami môžete zlato jednoducho uložiť do trezoru a zabudnúť naň. Zlato nemá problémy s jazykom, infláciou, defláciou, s poklesom akýchkoľvek mien alebo akciových trhov. 

Zlato na horšie časy

Každý, kto má dnes doma v trezore zlato, má zároveň istotu na horšie časy. Ak by totiž súčasný svetový systém skolaboval a peniaze by zrazu nemali žiadnu cenu, človek sa môže spoľahnúť na zlato. 

Kus zlata totiž bude môcť vždy vymeniť za čokoľvek iné. Za potraviny a ďalšie komodity nutné na prežitie. Áno, s peniazmi si v období najväčších kríz môžete zakúriť a zahriať sa, to so zlatom nie je možné. Ale aj v tej najväčšej kríze, keď peniaze nebudú mať žiadnu hodnotu si môžete byť istí, že sa nájdu ľudia, ktorí vám za kus zlata poskytnú nielen jedlo, ale aj teplý a suchý príbytok. Preto je zlato jasnou investíciou do istoty. Do istoty prežitia.  Zaplatiť zlatom môžete komukoľvek a kedykoľvek.

Zlato má vysokú likviditu

Keď máte zlato, máte zároveň istotu, že vždy nájdete kupca. Zlato je vysoko likvidný investičný prostriedok. Znamená to, že ho môžete z hodiny na hodinu predať a premeniť ho na peniaze. A to takmer bez strát, v akejkoľvek dobe, kdekoľvek na svete a v akejkoľvek politickej situácii.

Zlaté zliatky

Investičné zlato sa predáva v podobe zlatých zliatkov rôznych hmotností. Na každom zlatom zliatku je vždy vyrazená informácia o výrobcovi a tiež výrobné číslo. Vďaka tomu je každý zlatý zliatok jedinečný a evidovaný. A preto nie je možné pochybovať o pravosti a hodnote zlatej tehly. Iný prípad sú zlaté mince, na ktorých nie je vyrazený výrobca. Každopádne u zlatých mincí je situácia podstatne jednoduchšia než napríklad u akcií.

Ako investovať do zlata

Správne uvažujúci investor by mal diverzifikovať svoje investície. Mal by rozložiť riziko svojich investícií. Vsadiť všetok svoj majetok na jednu kartu sa totiž človeku môže stať osudným a v momente môže prísť o všetko. Napríklad pri prepade akciového trhu sa zmenší hodnota vašich akcií a tým i váš majetok. Ak je však investor múdry a rozdelí svoj majetok i do iných investičných nástrojov, bude pri prepade akciového trhu postihnutá len tá časť majetku, ktorú vložil do akcií. Ostatný majetok investovaný do podielových fondov, zlata, investičných certifikátov alebo dlhopisov zostane ochránený.

Podiel zlata v investičnom portfóliu

Aké by malo byť ideálne množstvo investované do zlata? To nie je možné presne stanoviť, pretože každý investor má iné finančné možnosti, ktoré dokáže menej alebo viacej vhodne kombinovať. Preto leží zodpovednosť a s ňou i konečné rozhodnutie na každom jednom investorovi.

Zlato je vhodnou alternatívou pre rozloženie 15 – 20% voľných prostriedkov. Pätinový podiel zlata v investičnom portfóliu je optimálny pre odloženú spotrebu. Zhodnotené investície u dynamických inštrumentov je možné zasa investovať do ďalších dravejších nástrojov, ktorým sa investor aktívne venuje. Zlato je čisto konzervatívny nástroj, ktorý v krátkodobom horizonte nijak zvlášť nezhodnocuje. Investor cenu zlata nemusí sledovať každý deň alebo mesiac, môže naň prakticky „zabudnúť“ na dlhé roky a potom zlato odovzdať ďalej ako aktívum svojim potomkom alebo zhodnotenú investíciu previesť na peniaze.

Pre koho je zlato vhodná investícia

Zlato je vhodné pre akéhokoľvek investora, od drobného až po takého, ktorý diverzifikuje veľký majetok a do zlata rozdelí určitú hodnotu svojich prostriedkov. Primárne je ale vhodný pre takého investora, ktorý si chce zlato nechať ako investičnú istotu. Vďaka zlatu dokáže omnoho efektívnejšie uchovať hodnotu svojho majetku pre budúcu potrebu.

Do zlata si ukladajte mesačne po malých čiastkach

Kúpiť si vlastnú tehlu zlata je dnes dostupné takmer pre každého malého investora. Do zlata si totiž môžete ukladať mesačne napríklad 1.500 Kč a po 5 rokoch si našetríte na zlatý zliatok s hmotnosťou 100 gramov. Veľkosť pravidelného mesačného vloženia peňazí si môžete sami určiť a v našej kalkulačke zlata si môžete sami spočítať, koľko je nutné mesačne sporiť po dobu 5 rokov na získanie vlastnej zlatej tehličky s rôznymi hmotnosťami. Spočítajte si, koľko zarobíte na pravidelnom ukladaní do zlata.

Spočítať zárobok na zlate >>

 Kde kúpiť investičné zlato

Väčšinu ľudí, ktorí zatiaľ nikdy zlato nekupovali, napadne jednoduchá otázka: „Kde mám kúpiť investičné zlato tak, aby som na tom neprerobil?“ Odpoveď je rovnako jednoduchá ako otázka. Zlato je najbezpečnejšie nakupovať od obchodníka s cennými kovmi, ktorý garantuje kvalitu a pôvod zlata. A čo sa výhodnosti nákupu zlata týka, všeobecne sa dá odporučiť len jedna vec - investičné zato nakupovať od toho, kto vám ponúkne výhodnú cenu na gram rýdzeho kovu.

Všeobecné zásady pri nákupe zlata

Pri nákupe investičného zlata platia rovnaké zásady, ako pri akomkoľvek inom nakupovaní na internete alebo v kamennom obchode. Môžeme ich zhrnúť do niekoľkých jednoduchých rád:

  • Spoľahlivosť – dávajte pozor na to, aby bol predajca zlata solídny, teda poctivý a spoľahlivý.
  • História – obchodník so zlatom by mal byť na trhu dlhšiu dobu.
  • Referencie – dobrý obchodník je u zákazníkov overený a zákazníci u neho nakupujú opakovane.
  • Dohľad ČNB – v prípade, že sa jedná o obchodníka s cennými papiermi, je automaticky pod dohľadom Českej národnej banky. Rizikovosť podvodov je u takého obchodníka nulová.

Potrebujem viac informácií

Vyplňte prosím údaje, obratom vás budeme kontaktovať.

T: + 421 944 207 305
E: kontakt@investicie.eu

Odoslaním formulára súhlasím s použitím osobných údajov

ŽIADOSŤ O ZASLANIE INFORMÁCIÍ O NOVÝCH INVESTIČNÝCH PRÍLEŽITOSTIACH

  • nové investičné príležitosti
  • horúce novinky
  • dôležité oznámenia

Odoslaním emailovej adresy súhlasím s použitím osobných údajov

Klientské centrum
+421 944 207 305
Ponuky spolupráce

Ponuky na propagáciu v médiích zasielajte výhradne na . Inak budú ponuky považované za nevyžádanú poštu.

SLEDUJTE NEPRETRŽITE AKTUÁLNE DIANIE