Investicie do zlata: výhoda alebo vyhodené peniaze?

Investicie do zlata

Kúsok zlata fascinuje generácie už po tisícročia. Vo svojich počiatkoch fungovalo zlato ako bežné platidlo, rýchlo ale nadobúdalo na sile a cene. Preto nie je prekvapením, že sa v priebehu posledných desaťročí niekoľkokrát strhla zlatá horúčka a zlato sa stalo jedným z najvýhodnejších aktív pre investovanie. Vyplatí sa do zlata investovať i v roku 2015 alebo sa jedná o stratenú príležitosť?

Investícia do zlata je všeobecne považovaná za tú najistejšiu. Hodí sa pre všetkých, ktorí chcú šetriť, sporiť alebo investovať. Je vhodná aj pre tých, ktoré s investovaním začínajú a nedisponujú veľkým kapitálom.  

Pre českých investorov je zlato zaujímavé i z toho hľadiska, že môže naberať na hodnote v dobách, kedy sa extrémne darí ekonomike v USA. Dá sa totiž očakávať, že sa sadzby budú zvyšovať, dolár voči euru posilní, a to povedie k rastu hodnoty zlata v českých korunách.

Zlato je vhodnou diverzifikáciou portfólia, pretože v dobách, keď sa nedarí akciám a investičným fondom na ne zameraným, môžu sa investori uchýliť do „bezpečného prístavu“ – do zlata. Zlato je napríklad výhodnejšie než papierové aktíva ako sú termínované vklady, sporiace účty, akcie, vklady do investičných fondov, ktoré sú v prípade finančnej krízy najviac postihnuté.

Prečítajte si Ako investovať do zlata.

Vplyvy na vývoj ceny zlata

Cenu zlata posilňujú výkyvy mien, produktivita zemí, ekonomické či politické zmeny a v neposlednej rade rozhodnutia vlád. Všetky tieto výkyvy sú pre cenu zlata stimulom. Zlatu a jeho hodnote sa teda dobre darí v dobe nečasov, nepokojov a nestability.

Akákoľvek panika totiž spôsobuje poklesy cien akcií a iných cenín, ktorých cena rastie v období blahobytu. Presne preto investori v týchto dobách siahajú po tradičných nástrojoch, ako je zlato. Jeho cena potom strmo rastie práve s dopytom prevyšujúcim ponuku.  

Zlato teda prechádza premenlivým cenovým vývojom, rovnako ako väčšina aktivít. V posledných rokoch sa ale jeho cena zastavila na priemerných 1200-1400 dolároch za trójsku uncu.

Pozri tiež Cena zlata - vývoj

Zlato ako stávka na istotu? Odborníci sa nezhodujú, ale…

Aj keď zlato disponuje veľkým množstvom kladov a je vyhľadávaným aktívom u drobných aj profesionálnych investorov, má aj svoje nevýhody. Rada finančných expertov investorom odporúča hlavne diverzifikáciu investičného portfólia. Podľa nich nie je vhodné vsadiť všetko na „jednu kartu“, teda ani na zlato.

Najväčšiu nevýhodu vidia v tom, že zo zlata nemáte žiadne dividendy. Neexistuje tu žiadny priebežný výnos pokým zlato znovu nepredáte. Okrem toho je zložité aj jeho uskladňovanie - používanie bezpečnostných schránok, a pod. Na druhú stranu zo všetkých príjmov sa platí 15% daň, ale zo zlata nie. Vedeli ste, že i z úrokov na sporiacom či bežnom účte sú vám každoročne strhnuté i dane? Áno, z úrokov na termínovaných vkladoch, z úrokov na všetkých typoch sporiacich účtov vám automaticky plynie 15% do štátnej pokladne ako daň. Nič také sa so zlatom nedeje. Nepodlieha dani z pridanej hodnoty pri kúpe, rovnako tak ako sa nedaní žiadny priebežný ani celkový výnos pri predaji.

Odborníci odporúčajú do zlata investovať 5 až 20 % z celkových úspor. Zhodnotenie u zlata zažíva niekoľko momentov - zarobíte samotným nákupom, keď vám hodnotu peniaze nestratia vo  forme inflácie, potom zarobíte tým, že neplatíte žiadne dane a tiež zarobíte tým, že zlato sa zhodnocuje v priebehu času. Za posledných päť rokov zlato posilnilo v korunách o 35,01%.

Jedna z možností ako investovať sú Zlaté zliatky

Kedy investovať do zlata?

Záujem o nákup zlata vďaka jeho stagnujúcej cene v posledných rokoch mierne poklesol. Presne táto situácia ale môže byť vhodným okamihom pre jeho opätovný nákup.

Výhodné môžu byť i investície v období, keď sa očakáva nadmerná inflácia či blížiaci sa kríza na finančných trhoch. Ako je napríklad extrémne posilňovanie dolára voči českej korune alebo rozhodnutia centrálnych bánk držať časť aktív v zlate. Rastúci dopyt po šperkoch z Ázie. Vplyv môžu mať aj záporné výnosy na dlhopisoch a teraz diskutované záporné výnosy na termínovaných vkladoch.

Potrebujem viac informácií

Vyplňte prosím údaje, obratom vás budeme kontaktovať.

T: + 421 944 207 305
E: kontakt@investicie.eu

Odoslaním formulára súhlasím s použitím osobných údajov

ŽIADOSŤ O ZASLANIE INFORMÁCIÍ O NOVÝCH INVESTIČNÝCH PRÍLEŽITOSTIACH

  • nové investičné príležitosti
  • horúce novinky
  • dôležité oznámenia

Odoslaním emailovej adresy súhlasím s použitím osobných údajov

Klientské centrum
+421 944 207 305
Ponuky spolupráce

Ponuky na propagáciu v médiích zasielajte výhradne na . Inak budú ponuky považované za nevyžádanú poštu.

SLEDUJTE NEPRETRŽITE AKTUÁLNE DIANIE