Aktuality

Unipetrol – 100% české rafinérské je zatím Pyrrhovo vítězství

01.04.2015

Unipetrol – 100% české rafinérské je zatím Pyrrhovo vítězství

Schválení akvizice zbývajícího podílu Unipetrolu v České rafinérské českým antimonopolním úřadem se dalo očekávat. Na trhy se pohlíží již ne v omezeném českém kontextu, ale v kontextu celoevropském a v tomto srovnání se tržní podíl nejeví jako dominantní, jakkoliv velkou roli hraje Unipetrol na trhu českém.

Unipetrol se nyní stane skutečným stoprocentním vlastníkem České rafinérské. Je to důvod k radosti  a k růstu kurzu jeho akcií?

Pokud pomineme nízkou likviditu, která obchodování těchto akcií na pražské burze provází a může reakce na různé fundamentální zprávy zkreslovat, pak odpověď akcií na souhlas antimonopolního úřadu by měla zůstat neutrální. Teprve nyní se totiž musí ukázat, jak úspěšný bude Unipetrol s umístěním celé produkce České rafinérské. Někteří velcí odběratelé odpadli, když se jejich síť benzinových stanic dostaly do jiných rukou  než do rukou Unipetrolu a bude třeba sázet na jiné kanály.

Na prvním místě přichází v úvahu export. O tom mluví i vedení Unipetrolu. Přebytek rafinérských kapacit v Evropě a přebytek PHM v regionu dosažitelnost takového cíle trochu oslabuje.

Na druhém místě stojí plán zužitkovat produkci České rafinérské větší měrou pro výrobu v segmentu petrochemie. Tady by bylo ale třeba investic na zvýšení a zlepšení výrobních kapacit. Takže to také nevypadá na okamžité řešení. Proto ta očekávaná opatrnost kurzu akcií.

Ve čtvrtletních číslech ještě nic pozorovat nemusíme, protože ke konsolidaci 100% České rafinérské dojde až od začátku května. Druhé čtvrtletí by z pohledu vztahu produkce a skutečných prodejů mělo být již zřetelnější výpovědí.

Zdroj: http://www.kurzy.cz/zpravy/378595-unipetrol--100-ceske-rafinerske-je-zatim-pyrrhovo-vitezstvi/, autor Petr Hlinomaz, analytik BH Securities.

ŽIADOSŤ O ZASLANIE INFORMÁCIÍ O NOVÝCH INVESTIČNÝCH PRÍLEŽITOSTIACH

  • nové investičné príležitosti
  • horúce novinky
  • dôležité oznámenia

Odoslaním emailovej adresy súhlasím s použitím osobných údajov

Klientské centrum
+421 944 207 305
Ponuky spolupráce

Ponuky na propagáciu v médiích zasielajte výhradne na . Inak budú ponuky považované za nevyžádanú poštu.

SLEDUJTE NEPRETRŽITE AKTUÁLNE DIANIE